Strabag Cup – Český pohár horských kol, Město Touškov

07.07.2020

Dlouhé čekání na první pohárový závod letošní mountainbikové sezony se vyplatilo, do Plzeňského kraje se na Strabag Cup, který je v mezinárodním kalendáři zařazen do kategorie UCI C1, sjeli závodníci devíti a závodnice osmi národností, a neméně bohatá a mezinárodní byla konkurence i v juniorských kategoriích. 

Atraktivní trať, perfektní divácká kulisa, velmi početné startovní pole v každé kategorii, to vše jsou pozitiva z prvního pohárového závodu. Nutno konstatovat, že pořadatelé nasadili laťku hodně vysoko.

Sobotní program začali kadeti, včetně našich Františka Hojky a Ondry Horáka. Do obou jezdců jsme vkládali naděje na dobré umístění a to se vyplnilo. Od začátku závodu se oba dostali na přední příčky a takto dojeli až do cíle. František si připisuje 12. a Ondra 15.místo.

Po kadetech odstartovali junioři, kde se sešlo opravdu velmi kvalitní startovní pole. Od začátku závodu se závodilo ve vysokém tempu. Z našeho týmu nejlépe odstartoval Lukáš Procházka, který se pohyboval na konci druhé desítky. Bohužel Lukáš tempo nevydržel, a postupně se začal propadat na konec páté desítky. Jan Šindelář, druhý junior z našeho týmu, tomu závod úplně nevyšel podle jeho představ a protrápil se na konečném 46.místě. Nejlépe vyšel závod Adamovi Styblíkovi, který vybojoval slušné 28.místo.

Sobotní program pokračoval dále a to závodem kadetek. Mezi nimi startovalo i trio závodnic v našich barvách. Karla Nováková dobře odstartovala, dlouho se držela na začátku druhé desítky, nakonec vybojovala slušné 17.místo. Dvě místa za ní skončila Hana Šindelářová, která ale měla technické problémy s kolem a k tomu ještě nepříjemný pád. Třetí kadetka Markéta Doležalová měla dobrý začátek, bohužel ve třetím kole trochu zpomalila, takže cílem projela na 25.místě.

Neděle začala pro nás pěkným výsledkem v podání Dominika Makovce v závodě chlapců 9-10 let. Dominik se téměř celý závod pohyboval na pozicích zajišťující stupně vítězů. Bohužel se ale nevyhnul pádu, který pro něj znamenal pokles na konečné páté místo. 

Mezi mladšími žáky, kterých bylo na startu téměř osm desítek, zajel dobře Timotej Vašina, a to na 16.místě. Druhý mladší žák Petr Douděra neměl úplně svůj den a skončil v polovině startovního pole. Poté šla na start Kateřina Douděrová v závodě starších žákyň. Katka podala dobrý výkon, start se ji sice úplně nepovedl, poté ale neustále zrychlovala, výsledkem je 25.místo v cíli.

Nejpočetnější zastoupení měla kategorie starších žáků, kterých bylo na startu celkem 114. Z tohoto důvodu se dalo očekávat, že závod nebude mít hladký průběh. Pády nebo kolize na trati postihli například Nicka Elčknera, Aleše Blažka nebo Dominika Frencla. Nejlepšího výsledku dosáhl Pavel Šumpík, který vybojoval pěkné 11.místě. Slušný závod zajel také nováček v našich barvách, Daniel Srp. Pro něj je 44.místo dobré s ohledem na to, že startoval s vysokým startovním číslem ze zadních pozic. Pro ostatní naše starší žáky to byla dobrá zkušenost, ačkoliv třeba skončili v páté nebo šesté desítce celkového pořadí.

Dalším závodem bude o nadcházejícím víkendu mistrovství České republiky v Peci pod Sněžkou.